• edofinansowania
  • Posts
  • FENX.01.01 - planowane zasady wsparcia dla dużych i średnich firm

FENX.01.01 - planowane zasady wsparcia dla dużych i średnich firm

Wkrótce rozpocznie się nabór wniosków

Kilkukrotnie przesuwany nabór wniosków o dofinansowanie w ramach Działania FENX.01.01 Efektywność energetyczna - Poprawa efektywności energetycznej (wraz z instalacją OZE) w dużych i średnich przedsiębiorstwach, ma rozpocząć się w czerwcu br.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska udostępniło informacje o planowanych zasadach wsparcia, co może pomóc wnioskodawcom przygotować się do aplikowania o fundusze.

Kto może wnioskować

W Programie FENX.01.01 Efektywność energetyczna - Poprawa efektywności energetycznej (wraz z instalacją OZE), o wsparcie mogą ubiegać się:

  • średnie i duże przedsiębiorstwa

Nabór wniosków będzie miał zasięg ogólnopolski.

Na jakie cele można otrzymać wsparcie

Dofinansowaniu będą podlegały projekty w zakresie efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach, w szczególności:

  • modernizacja energetyczna budynków zakładowych

  • podniesienie efektywności energetycznej procesów wytwórczych

  • zwiększenie efektywności energetycznej systemów obiegu mediów w zakładach (np. systemu zimnej lub gorącej wody, systemu sprężonego powietrza lub systemu wentylacji), ciągów transportowych

  • zwiększanie efektywności energetycznej systemów pomocniczych, w tym np. kotłowni (kotłownie na paliwo inne niż OZE nie podlegają dofinansowaniu), układów odzysku ciepła z procesów przemysłowych lub oświetlenia

  • instalacja urządzeń OZE z magazynami energii (element dodatkowy)

  • instalacja urządzeń do produkcji, magazynowania, transportu wodoru odnawialnego (element dodatkowy)

W obszarze poprawy efektywności energetycznej budynków, minimalny próg oszczędności energii pierwotnej (w zakresie przedsięwzięcia), wynosi 30%. Przy czym, wymóg ten nie dotyczy zabytków.

W obszarze zwiększenia efektywności energetycznej linii/procesów technologicznych, minimalny próg oszczędności energii pierwotnej (w zakresie przedsięwzięcia), wynosi 10%.

Zakres działań w odniesieniu do budynków, urządzeń technicznych lub instalacji i procesów technologicznych, musi wynikać z audytu energetycznego.

Warunki finansowania

Obowiązkowe będzie finansowanie przedsięwzięcia w formie pożyczki preferencyjnej IF (instrumentu finansowego) z umorzeniem oraz pożyczki NFOŚiGW, obejmujących łącznie 100 % kosztów kwalifikowanych.

Wyjątek będą stanowić przedsięwzięcia realizowane w formule "project finance”, dla których finansowanie (o tej samej obowiązkowej strukturze), obejmie łącznie 85 % kosztów kwalifikowanych. Pozostałe 15% muszą stanowić środki własne wnioskodawcy.

warunki finansowania

pożyczka IF

pożyczka NFOŚiGW

rodzaj pożyczki

preferencyjna z premią inwestycyjną (umorzenie)

na warunkach rynkowych (nie stanowi pomocy publicznej)

intensywność dofinansowania

do 85% kosztów kwalifikowanych
lub

w przypadku przedsięwzięć realizowanych w formule „project finance” do 72,25% kosztów kwalifikowanych

co najmniej 15% kosztów kwalifikowanych lub

w przypadku przedsięwzięć realizowanych w formule „project finance” co najmniej 12,75% kosztów kwalifikowanych

umorzenie

duże przedsiębiorstwa do 30% pożyczki IF

średnie przedsiębiorstwa do 49% pożyczki IF

brak

oprocentowanie pożyczki

0%

oprocentowanie na poziomie stopy referencyjnej, ustalanej zgodnie z komunikatem KE w sprawie zmiany metody ustalania stóp referencyjnych i dyskontowych (Dz. Urz. UE C 14, 19.01.2008, str.6)

okres finansowania

nie dłużej niż 15 lat, liczone od daty planowanej wypłaty pierwszej transzy pożyczki, do daty spłaty ostatniej raty kapitałowej

nie dłużej niż 15 lat, liczone od daty planowanej wypłaty pierwszej transzy pożyczki, do daty spłaty ostatniej raty kapitałowej

karencja w spłacie rat kapitałowych

do 12 miesięcy liczone od daty zakończenia realizacji zadania

do 12 miesięcy liczone od daty zakończenia realizacji zadania

Do kiedy można składać wnioski

Nabór wniosków odbędzie się w okresie od czerwca do września 2024 roku.

Budżet dla Działania FENX.01.01 Efektywność energetyczna - Poprawa efektywności energetycznej (wraz z instalacją OZE) w dużych i średnich przedsiębiorstwach, wynosi 170 mln zł.

Ocena projektów

Projekty będą oceniane w oparciu o kryteria horyzontalne FENIKS oraz kryteria specyficzne dla tego naboru. Możesz pobrać kryetria klikając przycisk poniżej:

FENX.01.01 Kryteria wyboru projektówPoprawa efektywności energetycznej (wraz z instalacją OZE) w dużych i średnich przedsiębiorstwach207.00 KB • PDF File

Więcej szczegółowych informacji oraz możliwość szybkiego sprawdzenia klienta, w aplikacji edofinansowania TUTAJ.

Możesz zamówić dla klienta skuteczny wniosek, wraz z kompleksową obsługą.

Jeśli jesteś zainteresowany wsparciem w pozyskaniu środków, kliknij przycisk poniżej i wypełnij formularz, by otrzymać szczegółowe informacje i cennik.

Następnie, po otrzymaniu materiałów, odeślij dokumenty, o które poprosimy i poczekaj na informację zwrotną. Po ustaleniu szczegółów współpracy, zajmiemy się opracowaniem wniosku.

Sukcesów,

WG

Może Cię zainteresować: