Jak zwiększyć szanse otrzymania dotacji UE

Efektywność energetyczna i OZE

W 2024 roku pojawi się więcej unijnych programów wsparcia, m.in. na efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii. Jest bardzo prawdopodobne, że Komisja Europejska jeszcze w lutym zgodzi się na wypłatę Polsce pierwszej części pieniędzy z Funduszy Odbudowy (ponad 6 mld euro).

Dobrą wiadomością jest też to, że zmiany, które zachodzą na linii Warszawa-Bruksela zwiastują znacznie łatwiejszy proces ubiegania się również o kolejne transze środków.

Wartość funduszy dla Polski to 59,8 mld euro. Przeznaczone będą na inwestycje zwiększające konkurencyjność gospodarki, modernizację energetyki, efektywność ochrony zdrowia i transformację cyfrową. Przy czym, są to pieniądze, które trzeba wydać do końca 2026 roku.

Biorąc pod uwagę wiele kwestii, które towarzyszą procesowi ubiegania się o środki unijne, czasu na realizację projektów nie ma dużo.

W naborach dotyczących efektywności energetycznej, wymagany jest np. audyt energetyczny, często również studium wykonalności, czy decyzje środowiskowe. Opracowanie takiej dokumentacji, czy uzyskanie decyzji z właściwych urzędów, trwa czasem kilka miesięcy.

Trzeba pamiętać, że na opracowanie samego wniosku o dofinansowanie, również potrzebny jest czas, a terminy naborów bywają krótkie (np. 21-30 dni).

Planując ubieganie się o dotację z Unii Europejskiej, warto zgromadzić niezbędną dokumentację wcześniej, by zwiększyć szanse otrzymania środków.

Na zdecydowanie lepszej pozycji będą ci wnioskodawcy, którzy przygotują się jeszcze zanim zostaną ogłoszone nabory wniosków.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w zakresie wykonania audytu energetycznego lub studium wykonalności dla swojego klienta, w tym również mogę pomóc.

Szczegółowe warunki opracowania dokumentacji, w tym terminy i ceny zależą m.in. od regulaminu naboru, w którym klient zamierza wziąć udział, rodzaju budynku oraz lokalizacji i zakresu inwestycji.

W celu uzyskania bliższych informacji, napisz do mnie.

Sukcesów,

WG