Prosument lokatorski a Grant OZE

Połączenie korzyści nowego prawa z dotacją

Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 roku o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023 poz. 1762), która obowiązuje od 1 października 2023 roku, wprowadziła spore zmiany, na których mogą skorzystać wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, planujące inwestycje w odnawialne źródła energii.

Co się zmieniło

Pojawiła się instytucja prosumenta lokatorskiego, umożliwiająca zmianę formy wynagrodzenia za energię. Zamiast obniżenia rachunków przez sprzedawcę energii (jak poprzednio), teraz wynagrodzenie może być wypłacane w formie pieniężnej, na konto wspólnoty mieszkaniowej, czy spółdzielni, po złożeniu stosownego wniosku do sprzedawcy energii.

Nowe przepisy pozwalają na bezpośrednie wykorzystanie środków, na rozliczenie zobowiązań z tytułu zakupu energii elektrycznej lub na obniżenie opłat związanych z lokalami mieszkalnymi w budynku, na którym będzie znajdować się instalacja OZE, w tym, na przykład opłaty związane z:

  • administracją

  • funduszem remontowym

  • wywozem śmieci

  • ciepłem

Instalacja fotowoltaiczna dla budynków wielorodzinnych

Zmienione prawo pozwala też inaczej spojrzeć na kwestię wielkości instalacji. Obecnie, montaż instalacji odnawialnego źródła energii o mocy większej niż wynikająca z zapotrzebowania części wspólnych budynku, staje się uzasadniony. Wynika to stąd, że nie ma już ryzyka, że część wynagrodzenia za energię przepadnie (jak dawniej), w sytuacji nierozliczenia wprowadzonej do sieci energii w ciągu 12 miesięcy.

Przy czym, warto pamiętać, że przez sam fakt zamontowania fotowoltaiki, wspólnota mieszkaniowa nie staje się automatycznie prosumentem lokatorskim. Wymagane jest jeszcze złożenie stosownego wniosku do sprzedawcy energii.

Prosument lokatorski a Grant OZE

Poza korzyściami wynikającymi ze zmian w prawie, dodatkowym wsparciem, o które mogą ubiegać się właściciele i zarządcy budynków wielorodzinnych, jest dotacja w formie Grantu OZE. Warto podkreślić, że regulamin programu uwzględnia przepisy prosumenta lokatorskiego i pozwala na zamontowanie większej instalacji fotowoltaicznej.

W ramach Grantu OZE, można otrzymać dofinansowanie 50% (od kwoty netto) na zakup i montaż instalacji odnawialnego źródła energii. Przy czym, wsparcie przysługuje nie tylko na fotowoltaikę, ale też np. na pompy ciepła czy magazyny energii.

Środki są dostępne, realizacja wypłat przebiega płynnie, można składać wnioski.

Więcej informacji można znaleźć TUTAJ. Wstępna weryfikacja szans oraz materiały do pobrania dostępne są na platformie edofinansowania.

Sukcesów,

WG

Może Cię zainteresować: